Translate

Porady stylisty: Słowniczek dress code'u * pojęcia, które musisz znać!


W codziennym życiu na pewno nie raz spotkałyście się z pojęciem dress code. Oznacza ono zbiór zasad dotyczących wyglądu zewnętrznego – przede wszystkim ubioru – dostosowanych do okoliczności, miejsca i czasu. Jest częścią etykiety – określonych norm zachowania w sytuacjach zawodowych i towarzyskich. 

Umiejętność dopasowania stroju do okazji to jedna z oznak naszego profesjonalizmu i odpowiedzialności, ale i kompetencji społecznych. Jak więc ubrać się do pracy, na spotkanie biznesowe, bankiet czy bal? Co to znaczy, gdy na zaproszeniu napisane jest business casual, a co gdy white tie? Przygotowałyśmy dla Was małą ściągę. 

CASUAL
Odgadnięcie, jaki styl kryje się pod tą nazwą sprawia z pewnością najmniej kłopotu. Casual to po prostu strój nieformalny. Nie ma sztywnych reguł, ubrania dobieramy w oparciu o własne preferencje. Dżinsy, T-shirty, sneakersy… wszystkie elementy garderoby są dozwolone. Nadaje się np. na przyjęcie urodzinowe odbywające się w ogrodzie i w czasie codziennych aktywności w czasie wolnym: na zakupy, do kina, na spacer. 

SMART CASUAL
Styl bardziej elegancki niż casual, a równocześnie nadal bardziej swobodny niż business casual. Opiera się na intuicyjnym wyczuciu, co wypada, a czego raczej nie wypada założyć w bardziej formalnych sytuacjach: w pracy w bardziej swobodnych zawodach czy podczas zajęć na uczelni. Nie powinno się np. wkładać japonek lub odkrywać brzucha, ale też przesadzać z wzorami czy biżuterią. W sytuacji, do której pasuje styl smart casual można założyć jeansy, koszulę polo, buty z odkrytymi palcami, mokasyny.

BUSINESS CASUAL
Ta kategoria profesjonalnego ubioru pozwala na większą swobodę niż klasyczny korporacyjny styl. Jej zasady bierze się pod uwagę przy okazji mniej formalnych spotkań, np. szkoleń czy wyjazdów firmowych, a także Casual Friday. W wielu firmach, w których na co dzień obowiązują sztywne reguły dotyczące stroju, w jeden dzień w tygodniu pracownicy mogą sobie pozwolić na większą wygodę. Można zrezygnować z krawatu, klasycznej, stonowanej kolorystyki, koszuli w białym kolorze. Klasyczne fasony wolno zamienić na te bardziej modne i ekstrawaganckie, a marynarkę  zastąpić sweterkiem. Dozwolone są koszule w żywych kolorach, buty z odkrytymi palcami. W dalszym ciągu wymagana jest jednak schludna, profesjonalna prezencja. Nie pasują już tu dżinsy czy krótka spódniczka. Jest to najbardziej zagadkowa z kategorii i najbardziej niedookreślony ze stylów. Należy więc bacznie przyglądać się, a najlepiej dopytać, jakie zasady obowiązują w konkretnym miejscu pracy. 

BUSINESS (FORMAL)
Najbardziej formalny ze stylów funkcjonujących w okolicznościach pracy. Jego wyznacznikiem jest wykonywany zawód i obejmowane stanowisko. Nie we wszystkich środowiskach zawodowych wymagane jest przestrzeganie zasad dress code’u. Charakterystycznymi miejscami pracy, w których jest to konieczne są instytucje publiczne, urzędy czy banki. Podstawowymi elementami tego stylu są: biała koszula, ołówkowa spódnica, ciemny garnitur, krawat, buty na obcasie. 

FORMAL
Styl dotyczący przyjęć, bankietów, gal. Podzielić go można na dwa:

BLACK TIE (półformalny)
Styl black tie to mniej restrykcyjny z formalnych stylów na wyjątkowe okazje. Zazwyczaj spotykany jest podczas oficjalnych przyjęć wieczornych czy wyjść do opery. Panie zakładają na taką okazję suknie do ziemi, ewentualnie o długości midi czy do kolan lub kobiece kombinezony. Panowie wkładają smoking i białą koszulę z łamanym kołnierzykiem, do tego spinki do mankietów i muszkę. 

WHITE TIE (formalny)
Najsurowsze zasady dotyczą stylu white tie. Wybierany jest na najpoważniejsze i najbardziej eleganckie okazje: dyplomatyczne kolacje, bale charytatywne, gale. Kobiety powinny włożyć długą suknię balową i otulić ramiona etolą lub szalem. Odpowiednie są również rękawiczki i wieczorowa biżuteria. Mężczyzn obowiązuje frak, czyli marynarka z dłuższymi połami z tyłu. Do tego dobrane powinny być spodnie z dwoma lampasami, biała kamizelka, biała koszula ze zdobnym frontem i łamanym kołnierzykiem oraz biała jedwabna muszka.


photos: memorandum.com, oliviajeanette.com,  vanityfair.fr, harpersbazaar.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Novamoda Style , Blogger